O NÁS

HISTORIE A SOUČASNOST CHOVATELSKÉ STANICE (1983 – 2017)


aneb 34 let kynologických zkušeností…

Isell's Kiri

Isell’s Kiri

Naše chovatelská stanice RUDOLFOVSKÁ SKÁLA byla založena pro chov belgického ovčáka v roce 1983.

S. Matušková2O let jsme se zabývali aktivně chovem tohoto plemene až do roku 2003, kdy jsme odchovali vrh poslední. Trend, kterým se chov začal ubírat, nám vzal chuť k dalšímu chovu. Snad to nebylo ztracených dvacet let. Zanechali jsme v chovech v ČR, SR, SRN, Rakousku a Dánsku mnoho skvělých pejsků a fenek varianty Tervueren a Malinois. Odchovali jsme desítky šampionů, interšampiony i letošní „dortmundskou“ světovou vítězku. Zůstávají nám trvalá přátelství, která nezmizela s ukončením chovu belgických ovčáků. Bylo nám líto hodit 20 let života s belgičany za hlavu.

Překlenout těžké rozhodování nám pomohlo plemeno, které pro jedinečnou povahu a nenáročnost zcela zaplnilo naše srdce. Jsme vděčni tomu, kdo ho vyšlechtil. Plemeno jenž nás tolik zaujalo se jmenuje: NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER, nebo-li retrívr z Nového Skotska v Kanadě.

Chov TollerůTady v Čechách dostal zkrácený název TOLLER. Chceme se chovu věnovat se stejným úsilím jako belgičanům.
Ne příliš mnoho psů, protože hodláme pokračovat v loveckém výcviku a chceme jim věnovat maximum svého času.
S ohledem na náš věk je Toller ideál, hlídá stejně dobře jako tervueren, jen velikost a ovladatelnost je nesrovnatelná. 45-5Ocm a 2Okg váhy se zvládá s přehledem a bez potíží. Objevili jsme prostě plemeno z velké řady u nás chovaných, to pravé ořechové pro nás.

Chceme chovat Tollery ve stejné kvalitě jako belgické ovčáky, s ohledem na zdraví, povahu a exteriér. Moc rádi bychom navázali nová trvalá přátelství prostřednictvím našich štěňátek Tollerů.

Za dvacet let chovu jsme neměli ani jednu reklamaci na zdraví, kvalitu, povahu a výživu u nás odchovaných štěňátek. Naopak, všichni si moc pochvalovali a spokojenost jim zůstala. Je to ta nejkrásnější odměna pro nás. Vždyť proto chováme… aby také druzí lidé měli radost z našich štěňátek a oni jim na oplátku dávali lásku a oddanost. Právě v dnešní době je leckdy člověk odkázán právě na lásku psa a věřte je to to nejlepší, co můžete mít. Trvalé a pěkné domovy jsou zase odměnou pro nás, chovatele.

Belgičtí ovčáciBelgičané u nás dožívají spolu po boku Tollerů. Všichni se diví jak to, že nervózní a vznětliví belgičani běhají s Tollery. Je to proto, že Toller se snese s jakýmkoliv psem či plemenem.

Jediné co zbylo z naší minulosti s belgičany je, že dále zastávám funkci rozhodčí pro posuzování tohoto plemene a kniha Belgičtí ovčáci, kterou jsem napsala před šesti lety. A v neposlední řadě hodně krásných pejsků, fenek a přátel. Je to málo nebo hodně…. ?

 

 

 

Vaše Stanislava Matušková, chovatelská stanice Rudolfovská skála

Historie chovu BO a klubu KCHBO (Klub chovatelů belgického ovčáka) v ČR