20 LET CHOVU TOLLERŮ

V roce 2021 slavíme 20 let aktivního chovu tolerů. Celkově už je to 45 let, co chováme pejsky, krátce to byly kolie a poté 26 let belgický ovčák.

Začínala jsem u koní s parkury a dostihy. Mojí touhu pořídit si vlastního koně, mi rozmluvil veterinář, který podotkl, že při mé přehnané péči a hlavně smůle, mi i zdravý kůň, do rána umře 🙂 To bych snad ani nepřežila.

Tak jsem se vrhla na chov pejsků, svou druhou životní vášeň. Vystudovala jsem veterinární školu a do revoluce pracovala ve veterinární nemocnici v Českých Budějovicích. Jenže… lidi tam vodili mnoho pejsků na utracení a já si je od nich brala domů a hledala jim nové domovy. Tehdy to bylo běžné, omrzel tě pejsek… utratíme. A já dovedla rodinu na mizinu, leckdy jsem měla doma i 20 pejsků pohromadě. My i s dětmi jsme žili o rohlících, aby pejsci měli maso 🙂 A tak jsem se dostala k chovu.

Léta úspěchů, střídaly roky neúspěchů, prolnuté bojem s pomluvami a českou závistí. Mnohdy jsem měla chuť s chovem skončit. S tím zkrátka musí počítat každý chovatel. Ač jsme chovatelé, máme pejsky, jako členy rodiny. Každý chovatel (nikoli komerční množitel) a nejen tolerů, v dobré víře dělá spojení, která se ne vždy vydaří a to k chovu patří. Ten, kdo tvrdí, že nemá žádné nemoci v chovu, nemluví pravdu. Problémy a starosti k chovu pejsků patří, jsou to živí tvorové.

Nutit globálně nové majitele do chovu a výstav u osmitýdenních štěňátek, je zrádné. Sebelepší chovatel v tomto věku štěněte neodhadne, co ze štěňátek bude. Všechno jsou jen předpoklady. Je nutno vyčkat nejméně do jednoho roku věku a poté dojet ukázat chovateli, zda předpoklady má či ne. Každý chovatel by měl znát základy genetiky, ale bohužel, v dnešní době, opak je pravdou. Jako rozhodčí pro výstavy a hlavní poradkyně chovu, jsem musela absolvovat náročné zkoušky z genetiky. Dnes jsem za to ráda a dodnes s těmito zkušenostmi pracuji.

Chci poděkovat všem majitelům našich štěňátek, že jim dali krásný domov a že naše odchovy doporučují svým známým. Máme odchované šampiony krásy, práce, ale hlavně zachránce životů, a to i v zahraničí. Pro nás je ideální majitel, který dá našemu pejskovi krásný domov, lásku a rodinné zázemí.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..